اولین نیروگاه برق‌آبی خودتأمین در استان خراسان رضوی

اولین نیروگاه برق‌آبی خودتأمین در استان خراسان رضوی

اولین نیروگاه برق‌آبی خودتأمین

مدیرعامل شرکت سنگ‌باد بهمن شرق بیان کرد؛

اولین نیروگاه برق‌آبی خودتأمین در استان خراسان رضوی

مدیرعامل شرکت سنگ‌باد بهمن شرق با اشاره به امر بومی‌سازی دانش احداث نیروگاه‌های برق‌آبی تماما ایرانی، گفت: اولین نیروگاه برق‌آبی خودتأمین در استان خراسان رضوی را در «سد ارداک» اجرا کرده‌ایم.

سیدمحمد الهی با اشاره به اینکه شرکت سنگ‌باد بهمن شرق از زمان تاسیس در سال ۱۳۹۶ فعالیت خود را به عنوان گروه فنی و مهندسی راه نو فعالیت خود را شروع کرد، گفت: علت انتخاب اسم «سنگ باد» برای این شرکت از این رو بوده است که از ابتدا فعالیت‌های این شرکت متمرکز بر صنعت نیروگاه‌های بادی بوده و از سال ۹۹ بخشی از فعالیت خود را در حوزه نیروگاه‌های برق‌آبی اختصاص داده است.

مدیرعامل شرکت سنگ‌باد بهمن شرق اظهار کرد: اولین نیروگاه برق‌آبی خودتأمین در استان خراسان رضوی را در «سد ارداک» اجرا کردیم، این نیروگاه با توان نامی ۲۰۰ کیلووات قادر است بالغ بر ۱۰۰۰ مگاوات ساعت برق تولید کند.

وی افزود: به دلیل پشتوانه‌ای که قبل از این در زمینه طراحی، تأمین و احداث نیروگاه‌های بادی داشتیم، حرکت در زمینه توسعه و احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر خارج از حوزه‌ی کاری مانند نیروگاه برق‌آبی با کم‌ترین انحراف و با موفقیت به انجام رسیده است.

بومی‌سازی دانش احداث نیروگاه‌های برق‌آبی مقیاس کوچک تمام ایرانی توسط شرکت سنگ‌باد بهمن شرق 

الهی با اشاره به امر بومی‌سازی کردن دانش احداث مزارع بادی بیان داشت: یکی از هدف‌های ما در این شرکت عدم برون‌سپاری دانش خدمات فنی احداث مزارع بادی بود، لذا از سال ۹۶ تمرکز ما بر طرح های توسعه‌ای و ایجادی گروه راه نو است، در حال حاضر بالغ بر ۸۰ درصد امور از قبیل طراحی، احداث و بهره‌برداری بر عهده شرکت سنگ‌باد بهمن شرق است.

مدیرعامل شرکت سنگ‌باد بهمن شرق در ادامه اظهار کرد: با نوسان‌هایی که انرژی‌های تجدیدپذیر طی سال‌های اخیر داشته است‌، شرکت سنگ‌باد با پشتوانه گروه راه نو توانست در بازار ماندگار و در چندین حوزه فعالیت کند.

مجری دوره‌های آموزشی بادی هستیم 

الهی گفت: این شرکت در لیست پیمانکاران ذی‌صلاح توزیع برق استان قرار دارد، همچنین جواز تاسیس دفتر فنی از اداره صنایع معادن در حوزه طراحی و ساخت ماشین آلات نیروگاهی را اخذ نموده است، علاوه بر این به منظور توسعه دانش فنی و جذب استعدادهای منطقه به صنعت تجدیدپذیر این شرکت اولین دوره طراحی مزرعه بادی با همکاری فنی حرفه ای برگزار کرده است.

وی با بیان اینکه شرکت سنگ‌باد بهمن شرق بنا دارد تا آخر سال جاری بالغ بر ۵ مگاوات نیروگاه برق‌آبی را احداث و به شبکه برق اضافه کند، اظهار کرد: این شرکت اخیرا با وجود ممیزی‌هایی که در حوزه‌های کارکرد خود داشته است، توانسته ۵ استاندارد معتبر مدیریتی ISO 9001, ISO 14001,ISO 45001,HSE-MS, IMS را از RCBH آلمان نماید.

مدیرعامل شرکت سنگ‌باد بهمن شرق در ادامه افزود: در اکثر پروژه‌هایی که این شرکت انجام می‌دهد، رضایت کتبی از کارفرما صورت می‌گیرد، به طور مثال در اجرای پروژه «سد ارداک» در حوزه خدمات فنی و مهندسی توانستیم در کوتاه‌ترین زمان پروژه را نهایی نموده و تاییدیه حسن انجام کار از آب منطقه‌ای خراسان اخذ نماییم.

  

جزو شرکت‌های دانش بنیان قرار خواهیم گرفت 

الهی گفت: از آنجایی که پروژه های اجرا شده و در دست اقدام شرکت سنگ‌باد بهمن شرق به تایید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رسیده، این شرکت به زودی جزو شرکت‌های دانش بنیان قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه شرکت سنگ‌باد بهمن شرق در حوزه تجهیزات ادعانامه‌ای را ثبت کرد که در روزهای آینده به اختراع منجر خواهد شد، بیان داشت: امیدواریم طی چند سال آینده این شرکت جزو یکی از نام‌آورترین شرکت‌ها در استان خراسان و در حوزه شرکت‌های پیشرو ملی به عنوان مجموعه‌ای که فعالیت‌های آن مبتنی بر «دانش» می‌باشد، قرار بگیرد و بتواند پرچم خود را در حوزه  توسعه و احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر بالا نگه دارد و ضمن پیشتازی در بازار، رضایت ذی‌نفعان و سهام‌داران خود را حفظ نماید.

«سد ارداک» یکی از مستعدترین مناطق برای احداث مزارع برق‌آبی 

مدیرعامل شرکت سنگ‌باد بهمن شرق در ادامه با اشاره به انتخاب «سد ارداک» گفت: با بررسی و مطالعه‌ای که بر ظرفیت‌ها و استعدادهای برق‌آبی استان خراسان رضوی صورت گرفت و مکاتباتی که با بهره‌برداران منابع آب استان و سایر ذی‌نفعان در سایر شهرستان‌های استان انجام شد «سد ارداک» یکی از مستعدترین مکان‌ها برای احداث اولین نیروگاه برق‌آبی انتخاب شد.

الهی اظهار کرد: در روزهای پایانی زمستان سال گذشته این پروژه به اتمام رسید، همچنین احداث و به بهره‌برداری رسیدن این پروژه در بحران کرونا نشان‌دهنده همت بالای تیم اجرایی شرکت و همکاری مدیران و کارشناسان آب‌منطقه‌ای استان با این پروژه بوده است.

وی با بیان اینکه یکی از مزیت‌های دفتر فنی شرکت سنگ‌باد بهمن شرق داشتن دفتر مدیریت پروژه است، افزود: این دفتر به طور مداوم در فریاند پیشبرد کار با ذی‌نفعان خود در ارتباط است و می‌تواند ضمن تعهد به تضمین کیفیت پروژه‌های خود را در زمان و هزینه مورد توافق به پایان برساند.

الهی گفت: مجموعه سنگ‌باد متشکل از ۱۰ نیروی ثابت و تعدادی از کارشناسان پاره‌وقت است که شامل کارشناسان دفاتر فنی، اجرایی، کنترل پروژه و مالی اداری می‌باشد.

مدیرعامل شرکت سنگ‌باد بهمن شرق با بیان اینکه این شرکت تعامل بسیار خوبی با مجموعه راه نو دارد، اظهار کرد: تبادل پروژه بسیار خوبی با مجموعه راه نو داریم و سعی داشتیم تا پیش بردن پروژه‌ها و نیازهای گروه راه نو در اولویت باشد و در اولیت های بعدی امور محوله  ذی‌نفعان دیگر در دستور کار قرار دهیم.

قیمت‌گذاری دستوری مانع توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر هستند 

الهی در ادامه بیان داشت: خلأهایی در حوزه افزایش بهره‌وری نیروهای تجدیدپذیر داشتیم که با تلاش‌ و پیگیری‌های شرکت سنگ‌باد بهمن شرق موفقیت‌هایی در این زمینه حاصل شده است، به طور مثال به خاطر رویکرد بد وزارت نیرو در قیمت‌گذاری خرید برق بسیاری از نیروگاه‌های تجدیدپذیر در چند سال اخیر متوقف بوده‌اند، اما شرکت ما توانست منابع سهام‌داران خود را به‌سمت اجرای پروژه‌های تجدیدپذیر ببرد، بدین صورت که با تغییر سبد درآمدی از فروش برق به دولت به سمت صادرات و تأمین برق به استخراج کنندگان رمز ارز پیش رفتیم.

وی افزود: نتیجه اینکار ارائه راهکار و به نوعی تابوشکنی بود، با پیشبرد این کار توسعه تجدیدپذیرها را که در مجموعه خود با روند کند و شکننده‌ای روبرو بود را بدون وابستگی با دولت و با قدرت ادامه دادیم.

با سرعت باد در مسیر پیشرفت درحال حرکت هستیم

مدیرعامل شرکت سنگ‌باد بهمن شرق با بیان اینکه تمام کارها مطابق با نظر کارشناسان و مجوزهای استانی و کشوری پیش رفته است و به دنبال دور زدن قوانین و راه‌کارهای قانون‌شکنانه نبوده‌ایم،  گفت: این شرکت توانست در مقابل بحران‌های پیش‌رو روی پای خود بایستد و با یافتن راه‌کارهای هوشمندانه از تهدیدها به عنوان یک فرصت بهره جسته و با سرعت باد در مسیر پیشرفت گام بردارد.